Exkurze do Osvětimi

OSVĚTIM

Jako ostatním žákům 8. a 9. ročníku nám byla poskytnuta příležitost podívat se do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Jeli žáci z naší školy v Šilheřovicích a také žáci školy v Ludgeřovicích. Cesta trvala zhruba hodinu a půl, ale jelikož jsme zabočili špatně, trvala déle. Po příjezdu na místo jsme se rozdělili do několika skupin a dále postupovali kontrolou. Následně jsme dostali sluchátka a byl nám přiřazen průvodce, v našem případě průvodkyně.

Samotnou prohlídku jsme započali průchodem pod bránou s nápisem "Arbeit macht frei", což znamená Práce osvobozuje.

Procházeli jsme celým areálem a naše skupina nejdříve zamířila k budově s názvem "Block 4", kde jsme se seznámili se základními informacemi o celém areálu. Dále jsme procházeli ostatními blocky, kde bylo možné spatřit pozůstatky obuvi, nádobí, brýlí a také zavazadla s různými jmény. Zjistili jsme tam, že všem ženám i některým mužům nakrátko ostříhali vlasy. V některých blocích se smělo fotit, ale bez blesku a v některých vůbec.

Naše prohlídka pokračovala "Blockem 11", který měl i podzemní části, a tam se nacházelo vězení a cely, z nichž některé byly otevřené a byla možnost se tam podívat.

Dalším místem, u kterého jsme se zastavili, byla replika Stěny smrti, u které jsme drželi minutu ticha za oběti koncentračního tábora. Prošli jsme si také budovu, která byla ještě v původním stavu, nebo budovu na jejichž chodbě visely fotografie lidí, kteří byli zpočátku dovedeni do tohoto tábora.

Nakonec jsme si v tichu prošli plynovou komoru, kterou nazývali SSáci pro vězně "sprcha" a také krematoria.

Poté jsme odevzdali sluchátka a postupně vyšli z areálu, nastoupili do autobusu a přesunuli do Březinky.

BŘEZINKA

Po prohlídce Osvětimi jsme navštívili nedalekou Březinku. Při příjezdu bylo vidět známou vstupní bránu s kolejemi vedoucími do tábora. Následně nás průvodkyně seznámila se základními informacemi a životem lidí, kteří se do tábora dostali. Ukázala nám vagón, ve kterém byli vězni přiváženi a také kde byli po příjezdu ubytováni. Byly to dřevěné ubytovny, kde bydlelo mnoho lidí pohromadě v nelidských podmínkách. Také sociální zařízení nebylo hygienické. Poznali jsme pracovní podmínky vězňů, které byly přísné a kruté. Mnoho nevinných lidí zabíjeli v plynových komorách a masových hrobech, nebo podlehli častým nakažlivým nemocem, jež se v táboře šířily.

Exkurze v Osvětimi a Březince byla pro nás přínosná a zajímavá. Jsme rádi, že jsme měli možnost toto místo navštívit.

Tereza Lipinská, Izabel Jurošková, Evelína Mertová, Eva Krzikallová