Každý jsme jiný ...

06.02.2019

21. 3. slavíme Světový den Downova syndromu, u nás znám jako "Ponožkový den". V tento den si po celém světě připomínáme své spoluobčany a děti, které se s touto genetickou vadou narodily.

I naše škola se rozhodla zbourat bariéry mezi "zdravými" a handicapovanými lidmi a do tohoto projektu se zapojit. Než si však 21. 3. oblékneme na každou nohu jinou ponožku, je potřeba se s tímto celoživotním zdravotním postižením blíže seznámit, proto jsme si do školy dne 4. 2. 2019 pozvali dva vzácné hosty. Lukáška, chlapce s Downovým syndromem, a jeho maminku Kateřinu.

Lukášek i jeho maminka nás svým milým a přátelským přístupem úplně ohromili. S pokorou a s velkou láskou nás Lukáškova maminka seznámila s běžnými životními strastmi i radostmi rodin, které mají doma člena s Downovým syndromem. Děti si mohly prohlédnout fotografie i videa z Lukáškova života a také se sami zeptat na otázky, které je zajímaly, ať už maminky Katky nebo i samotného Lukáška. Velikým překvapením pro ně bylo zjištění, že i když má Luky tuto genetickou vadu, má prakticky úplně stejné zájmy, záliby, touhy a sny jako oni sami. Abychom však nezůstali jen u povídání, zahráli jsme si společně i na módní návrháře, kdy jsme si pomocí umění BODY ART namalovali na své nohy ponožky, dle vlastní fantazie, které jsou tradičním symbolem tohoto celoživotního onemocnění - porucha chromozomu X. Mladší děti si společně zazpívaly.

Tímto bychom ještě jednou chtěli poděkovat, nejen mamince Katce za její otevřenost, vstřícnost a upřímnost, ale hlavně samotnému Lukáškovi, který za námi přijel do školy i když sám má jarní prázdniny, a s úsměvem jemu vlastním, se zapojil do našeho kolektivu a ukázal nám, že i když jsme každý jiný, pořád jsme všichni lidé, kteří potřebují a vyžadují vzájemnou úctu, lásku a respekt.

Mgr. Pavla Kalvarová