Žáci 9. ročníku se zapojili do projektu „Z ústavu do života“

28.01.2018

V pátek 19. 1. 2018 navštívili žáky 9. třídy zástupci společnosti J!NAK, o.p.s. s výstavou fotografií a projektem na téma " Z ústavu do života".

Společnost J!NAK svou činností usiluje o podporu lidí se zdravotním postižením. Výstava a projekt zachycuje proces transformace sociálních služeb, který vede k zásadní změně kvality života lidí s postižením. Umožňuje lidem s postižením opustit velké ústavy a žít v běžném prostředí stejně jako jejich vrstevníci. Transformace však není cílem, hlavní a zásadní je změna kvality života osob s postižením, kdy budou tito lidé přijímáni jako naši spoluobčané či sousedé.

Žáci byli aktivně zapojeni do debaty, a to díky krátkým filmům týkajících se tématu, ale také díky fotografiím, nad kterými se ve skupinkách měli možnost zamyslet a pak své závěry přednést a obhájit před ostatními.

Hostem besedy byl také pan Borys, který má osobní zkušenost s pobytem v ústavech. Žáci měli možnost zhlédnout krátký film o životě pana Boryse a následně se jej ptát na otázky týkající se jeho života v ústavech a jeho života nyní.

Pro žáky byla beseda velkým přínosem. Mnozí si doposud vůbec neuměli představit, jaké to je žít v ústavu, a také že lidské zdraví, důstojnost a svéprávnost není něčím samozřejmým.

Mgr. Olga Tichá